shopping_cart
سبد خرید شما more_horiz
support_agent
021-88853790
window
shopping_basket
mouse-and-touchpad

✔️ قیمت خرید موس و پد لمسی | Mouse and Magic Trackpad

موس و پد لمسی | شما می‌توانید مشخصات انواع فنی موس و ترک پد لمسی را مشاهده کرده و پس از بررسی و مقایسه، محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

موس و پد لمسی - Wireless Bluetooth Mouse ,Touch Pad


 

ماوس و پد لمسی، عصای دست کاربران کامپیوتر

یکی از لوازم و شاید لازم‌ترین وسیله‌ای که حضور آن در کنار سیستم‌های کامپیوتری به شدت احساس می‌شود، موس بوده و در مراتب بعد از آن، پد لمسی قرار می‌گیرد که کاربردی شبیه به موس ولی با قابلیت های بیشتر دارد. بنابراین موس و پد لمسی را می‌توان دو دستیار بسیار مهم برای سیستم‌های کامپیوتری دانست.

در واقع، یکی از ابزار و لوازمی که اکثر افراد برای کار با سیستم‌های کامپیوتری به آن عادت کرده اند انواع ماوس می‌باشد و برای برخی افراد کار کردن با کامپیوتر بدون Mouse تصور ناپذیر است. ولی این وسیله از کجا پیدا شد و ابداع آن از کجا و توسط چه کسی کلید خورد؟ و چه مدت طول کشید که به شکل امروزی آن برسیم؟ اولین ماوس جهان چه شکلی داشت؟ و کاربرد اولین موس جهان، در ابتدای امر چه بود؟ شرکت‌های معروف سازنده انواع ماوس کدامند؟

توجه داشته باشید که سایت پارسان می، در حال حاضر یکی از تامین کنندگان انواع موس و پد لمسی با کیفیت و برند می‌باشد. مجیک موس اپل و ماوس مایکروسافت سرفیس و مجیک ترک پد اپل، دو نمونه از این محصولات هستند که می‌توانید در هر یک از دسته بندی‌های مربوط به آنها، کالاهای مورد نظر خود را مشاهده کرده، به بررسی قیمت و مشخصات فنی آنها بپردازید.

 

ماوس‌ها در مجموع از سه نسل مجزا تشکیل شده اند که شامل:

ماوس‌های مکانیکی، ماوس‌های نوری یا لیزری، و ماوس‌های بی سیم بوده و درحال حاضر ماوس‌های مکانیکی کاملا منسوخ شده اند، اما ماوس‌های نوری و لیزری هنوز کاربران زیادی دارد.

خانواده ماوس‌های بی سیم نیز آرام آرام در حال تبدیل شدن به اصلی‌ترین ماوسی هستند، که کاربران بیشتری از آن استفاده خواهند کرد.

 

ساخت اولین موس جهان:

از زمان ورود رسمی و انبوه اولین موس دنیا، در کنار کامپیوتر توسط شرکت زیراکس، بیش از 30 سال می‌گذرد و در مدت سپری شده، موس کامپیوتر، تغییرات زیادی را به خود دیده و متحول شده است.

البته اولین ماوس جهان که بصورت غیر رسمی اختراع شد در سال 1952 توسط بخش تحقیقات نظامی نیروی دریایی کانادا ساخته شد و کاربرد آن نیز برای ورود اطلاعات به کامپیوتر، بواسطه حرکات دست بود. 

اجزای اولین موس جهان، نیز از یک توپ بولینگ، تعدادی مدار الکترونیکی و سیم پیچ ، تعدادی چرخ غلتکی و... تشکیل شده بود که با حرکت و چرخش توپ بولینگ بوسیله دست کاربر، این حرکات در بر روی کامپیوتر اجرا می‌شد. این اختراع موضوعی نظامی بود و امکان علنی سازی آن وجود نداشت و مساله ساخت آن نیز مسکوت ماند.

ساخت دومین موس دنیا را نیز باید به نام داگلاس انگلبرت و بیل انگلیش ثبت کرد. این مخترع آمریکایی در سن 25 سالگی و در دهه 50 میلادی به فعالیت‌هایی پرداخت که در نهایت به ابداع ماوس کامپیوتر و توسعه گرافیک در آن سالها منجر گردید.

وی در زمان جنگ جهانی دوم بعنوان تکنسین رادار در نیروی دریایی آمریکا فعالیت داشت و پس از آن به تحصیل در رشته مهندسی برق پرداخت.

در سال 1963 در کنار ابداع Mouse، لوازمی مانند جوی استیک و قلم نوری را برای ورود، تغییر و نمایش اطلاعات، در اشکال اولیه شان طراحی کرده و به مرحله ساخت رساند و برای اولین بار مردم عادی نیز می‌توانستند با کامپیوتر کار کنند. 

ماوس ابداعی انگلبرت، از یک باکس چوبی و دکمه‌ای بر روی آن و چرخ‌هایی فلزی در زیرش برای حرکت آسانتر به جلو/عقب یا چپ/راست تشکیل شده بود. سیم ارتباطی این دستگاه از انتهای آن بیرون آمده بود و به همین سبب، این دستگاه موش (و بعدها ماوس) نامیده شد.

در 9 دسامبر 1968 ماوس سه دکمه‌ای X-Y توسط انگلبرت معرفی رسمی شد. این مدل دارای سه دکمه دو چرخ در جهات عمودی و افقی داشت و می‌توانست در همه جهات بود.

 
موس RKS 100-86

این ماوس، اولین Mouse دارای توپ چرخان (به زبان آلمانی Rollkugel) بود که در زیرش یک گوی غلطان و فقط یک دکمه بر روی آن تعبیه شده بود و در 1968 توسط یک شرکت آلمانی برای رسم تصاویر گرافیکی ساخته شد. می‌توان این ماوس را همان گوی بولینگی اولیه ثابت و سنگین، در نظر گرفت ولی بصورت معکوس و سبک، که می‌شد آنرا روی میز حرکت داد.

این Mouse به شکل یک نیم کره به قطر 12 سانتیمتر بوده که یک دکمه درست در مرکز و بالاترین قسمت سطح کروی آن قرار داشت. با اینکه اطلاعات دقیقی از میزان تولید این ماوس در دسترس نیست ولی احتمالا می‌رود، تعدادی از آن برای استفاده توسط دیگران بصورت تیراژ فروخته شده باشد.


موس زیراکس PARC

در سال 1972 فردی انگلیسی بنام بیل، ماوس جدیدی برای شرکت زیراکس پارک (Xeroc PARC) ساخت که از توپی فلزی شبیه به آنچه آلمانی‌ها از جنس پلاستیک ساخته بودند، استفاده کرد. اولین کامپیوتر بنام زیراکس آلتو همراه با این Mouse در سال 1973 بصورت عمومی معرفی شد.

مامی ماوس‌های امروزی نیز از چارچوب همین Mouse تبعیت می‌کنند و تغییری در ساختار اصلی آن بوجود نیامده است. 

 

اولین موس نوری دنیا

حدودا در سال 1980 اولین ماوس نوری توسط ریچارد لیون و استیون کرش در شرکت زیراکس اختراع شد که حسگرهای نوری آن با ثبت مکرر تصویر از سطحی که Mouse بر روی آن حرکت می‌کرد، جهت حرکت را تشخیص می‌دادند. البته پد مخصوصی نیز برای عملکرد درست نیاز داشت. در داخل این ماوس به جای قطعات متحرک مکانیکی از حسگرهای نوری و تعدادی LED استفاده شده بود.

 

اولین ماوس بی سیم جهان؛ لاجیتک

این موس که برای اولین بار توسط لاجیتک در 1984 ساخته شد، از مادون قرمز استفاده می‌کرد. دو دکمه، با سطحی صاف و قسمتی شیشه‌ای برای اشعه مادون قرمز داشت. با این حال، موسهای بی سیم به رشد چشمگیر نرسیدند.

دلیلش هم این بود که فناوری مادون قرمز نیاز به دید مستقیم با کانکتور داشت و استفاده از آن را برای کاربر ناخوشایند می‌کرد. البته در سال 1991 توسط شرکت لاجیتک و با حضور امواج رادیویی به جای اشعه مادون قرمز، این نقیصه تا حد زیادی رفع گردید.

 

چند نمونه برجسته از انواع موس ساخته شده در این سالها را در لیست زیر می‌آوریم:

ساخت موس IBM PS/2، در سال 1987 توسط شرکت آی بی ام، ساخت اولین Mouse با طراحی ارگونومیک و متحورانه با نام dove bar توسط شرکت مایکروسافت در اواخر سال 1987

اولین ماوس که شکل سطح بالایی آن، حالت قوس مقعر داشت، به نام Logitech S9 در سال 1989 توسط شرکت لاجیتک

اولین موس برای افراد چپ دست توسط لاجیتک در 1991

اولین ماوس دارای ترک بال برای جابجایی مکان نما در 1995 توسط لاجیتک

اولین ماوس دارای چرخ اسکرول در 1995 توسط شرکت لاجیتک

اولین Mouse دارای چرخ اسکرول با قابلیت کلیک در سال 1996 توسط مایکروسافت

اولین ماوس دارای جوی استیک به جای چرخ اسکرول و دارای حرکت دو بعدی ( عمودی و افقی ) در سال 1997 توسط آی بی ام

اولین ماوس مخصوص بازی در سال 1998 توسط Razer که در واقع سازنده تجهیزات گیمینگ است

و چندین مدل دیگر که از حوصله این بحث خارج است. 

 

سخن پایانی

همانظور که تا اینجا گفته شد، موس، در ابتدا به شکل با سیم تولید شد ولی در حال حاضر موس بی سیم، بخش عمده بازار این کالا را پوشش می‌دهد.

در حال حاضر انواع موس بلوتوثی وایرلس اورجینال را میتوان به وفور در فروشگاه های معتبر پیدا کرد که امروزه کاربرد آن، عادی شده و کسی به تکنولوژی ساخت پیچیده آن فکر نمی کند.

شرکت های اپل، مایکروسافت و لاجیتک از مشهورترین برندهای تولید کننده موس و پد لمسی بوده و از آخرین فناوری ها در ساخت موس بی سیم بلوتوثی خود بهره میبرند.

مجیک موس اپل Apple Magic Mouse و ماوس سرفیس مایکروسافت Microsoft Surface Mouse و مجیک ترک پد لمسی اپل Apple Magic Trackpad، هر سه در بالاترین سطح از کارآیی و عملکرد، قرار گرفته و شاید بتوان آنها را جزو بهترین موس‌های بیسیم بلوتوثی دانست.

این دو شرکت از لحظه تولد در تلاش بوده اند که در ساخت کامپیوتر و لوازم جانبی آن، پیشتاز باشند . بنابر همین دیدگاه، اقدام به ساخت و عرضه موس بی سیم بلوتوثی نموده اند که اتفاقاً جزو لیست بهترین موسهای بلوتوثی می‌باشند.

 

 

 

 

 

 

 

فروشگاه آنلاین محصولات اپل و مایکروسافت